Czy moje dziecko może mieć spektrum autyzmu?

Mamo, Tato,

jesteście osobami, które codziennie zajmując się i bawiąc ze swoim dzieckiem, widzicie, jak się zmienia i nabywa, nowych umiejętności. Zwykle też jako pierwsi zauważacie niepokojące sygnały. Powiedzcie o nich pediatrze lub skonsultujcie z psychologiem, ale pamiętajcie, że autyzmu nie da się wykluczyć (ani potwierdzić) w czasie pojedynczej wizyty. Nadal uważnie obserwujcie  dziecko i drążcie temat, nawet wtedy, gdy otoczenie nie dostrzega powodu do obaw. Intuicja rodziców zwykle okazuje się trafna, a pierwsze zachowania mogące wskazywać na ryzyko wystąpienia autyzmu, można często zaobserwować już u niemowlaka.

Jeśli Twoje dziecko zbliża się do swoich pierwszych urodzin lub niedawno skończyło roczek, zawsze warto przyjrzeć się czy jego rozwój społeczny i sposób komunikowania przebiega w sposób typowy. Czy jeśli je wołasz, to zwykle odwraca się w Twoją stronę, żeby na Ciebie popatrzeć? Czy spogląda na Ciebie, gdy czuje się zaniepokojone, gdy czegoś chce lub gdy zaczynasz do niego mówić? Czy wskazuje palcem, żeby Ci coś pokazać? Czy robi „pa-pa”? Czy potrafi naśladować po Tobie np. że się czesze, ściera kurze, przybija gwoździe, miesza w garnku?

Jeśli nie masz pewności czy córka lub syn osiągnęli oczekiwane umiejętności, skorzystaj z bezpłatnej aplikacji ASDetect https://asdetect.org/. Jest ona przeznaczona dla rodziców dzieci od 11 do 30 miesięcy i dostępna na smartfony z systemami iOS lub Android (na razie jedynie w językach angielskim, hiszpańskim i chińskim).

A jeśli Twoje dziecko skończyło 16 miesięcy, warto wypełnić dostępny on-line kwestionariusz M-CHAT-R http://ankieta.badabada.pl

Pamiętaj jednak, że narzędzia te zostały stworzone po to, by ocenić czy dziecko rozwija się prawidłowo. To tylko WSTĘPNA ocena, ale jeśli uzyskany wynik wskazuje na ryzyko zaburzeń, należy jak najszybciej zgłosić się do miejsca, gdzie diagnozuje się spektrum autyzmu.

Dr Zuzanna Domasiewicz

psycholog